Chropowatościomierz – co to jest i jak działa?

chropowatościomierz

Każdy z produktów, który jest wytwarzany w przeróżnych działach przemysłowych, ma swoje parametry. Dotyczą one zarówno fizycznych, jak i chemicznych właściwości i często są poddawane bardzo dokładnej kontroli, gdyż właśnie od nich zależy jakość i funkcjonalność danego przedmiotu. Badać można wszystko, a jednym z aspektów, który sprawdza się często, jest chropowatość. Warto się przyjrzeć, jak działa chropowatościomierz i dlaczego jest on tak ważny.

Chropowatościomierz – co to jest?

Jak można się łatwo domyśleć, chropowatościomierz jest urządzeniem do mierzenia chropowatości – jednak czym ona dokładnie jest? Wiele osób będzie już miało w głowie pewien obraz nierównej powierzchni i są tym bardzo blisko prawdy.

Chropowatość to nic innego, jak stopień gładkości powierzchni. Oczywiście w każdym przemyśle, a nawet i danych produktach, inna chropowatość będzie oczekiwana. Wystarczy spojrzeć na łożyska, których nieodpowiednia gładkość mogłaby spowodować niefunkcjonalność. Warto więc wiedzieć, że parametr ten ma ogromne znaczenie w poprawnym sprawowaniu się produktów. 

Wiedząc już czym, jest chropowatość, należy przyjrzeć się samym urządzeniem do jego pomiaru. Oczywiście najbardziej podstawowym sprzętem jest własna dłoń, która poprzez dotyk przekaże nam, jak chropowata jest dana powierzchnia. Niestety, w dzisiejszych czasach jest to niewystarczający sposób, gdyż jest zwyczajnie niedokładny i subiektywny. Jak na czas nauki przystało, istnieją do tego specjalnie zaprojektowane urządzenia. 

Chropowatościomierz – zasada działania

Chropowatościomierze, czyli inaczej profilometry, mają różne zasady działania, a wszystko to poprzez ich podział na kilka rodzajów. Można jednak w pewien sposób przybliżyć jego funkcjonowanie, które pozostaje względnie niezmienne na przestrzeni urządzeń.

Profilometry działają poprzez analizę powierzchni badanej pod względem zniekształceń w stosunku do płaskiego punktu. Najnowsze urządzenia kontrolowane są przez zaawansowane systemy komputerowe, które potrafią wyliczyć dokładny poziom chropowatości, co później przekłada się na odpowiednią klasę przedmiotu.

Najczęściej można spotkać dwa rodzaje profilometrów – stykowe i optyczne. Wersja stykowa powstała jako pierwsza. W tym przypadku stosuje się diamentową igłę, która porusza się po danej próbce w określonym dystansie, naciskając na nią z odpowiednią siłą. Bardzo ważną cechą tego rodzaju badania jest jego niezależność od odbić, kolorów czy zanieczyszczeń. To właśnie tutaj ma przewagę nad opcją optyczną.

Profilometr optyczny jest nowszym rozwiązaniem, w którym aparatura nie ma bezpośredniej styczności z próbką. Wielką zaletą tego jest brak możliwości zarysowania i uszkodzenia przedmiotu. Najczęściej wykorzystuje się do tego badania światło widzialne, wykorzystując wiele praw fizycznych, aby uzyskać dane pozwalające określić chropowatość. Niestety, jak zostało już wspomniane, może dojść do nieprawidłowości poprzez wpływ odbić, jak i zanieczyszczeń.

Jakie zastosowania ma chropowatościomierz?

Zastosowanie profilometrów tak naprawdę nie ma swojego końca. Wiele branż przemysłowych nie mogłoby sobie bez niego poradzić, gdyż stanowi on kluczową funkcję podczas analizy sprawności danego elementu. Niedopasowana chropowatość może być rezultatem niesprawnego działania danego mechanizmu, co spowoduje jego zepsucie, a nawet i zniszczenie. Najnowsze możliwości mierzenia chropowatości pozwalają na wielką dokładność, której wyniki są następnie umieszczane w odpowiednich klasach.

Warto jednak wiedzieć, że zastosowanie chropowatościomierzów nie kończy się przemyśle. Coraz częściej opcja optyczna używana jest w dermatologii. Jest to świetny sposób na zbadanie poziomu starzenia się skóry, jak i innych problemów z największym ludzkim organem. Z czasem możliwe, że urządzenia te znajdą sobie jeszcze więcej zastosowań. Niezależnie jednak od tego, już dziś stanowią bardzo ważną funkcję, bez której wiele przedmiotów nie byłoby w stanie spełniać swojego zadania i współpracować z innymi urządzeniami.